YAZILIM

Bazı yazılım örneklerimiz;

CS Mühendislik Yapı Proje Yazılım Hizmetleri, yapı mühendisliği konusunda hazırladığı projelerde daha hızlı daha güvenilir hizmet vermek amacı ile mühendislik yazılımları hazırlamakta ve geliştirmektedir.

Yazılımlar; inşaat mühendisliğinin yapı anabilim dalında ileri düzey yapı statiği ve betonarme yapılar üzerine eğitim almış İnş. Müh. Can Okan DÜZGÜNOĞLU tarafından hazırlanmakta ve geliştirilmektedir.

Yazılımlar , iki ve üç boyutlu çerçeve -  kafes - karma yapıların analizini gerçekleştiren ve rapor hazırlayan bir programdır.

Programlar yapının tümü için global stiffness matrisini bir defada kurarak deplasmanları, çubuk ucu kuvvetlerini, bağımsız çubuk ucu kuvvetlerini ve bağımsız çubuk ucu deformasyonlarını bulmaktadır. 

Her çubuk uçunda δx, δy, δz, θx, θy, θz olmak üzere 3~6 serbestlik ile çubukların lokal rijitlik matrislerini oluşturur.  

Program; [Ṧ].[ẍ]=[P`]-[Ờ] denklemini kurarak çözümü hızlı bir şekilde yapmaktadır.

Sistematik yapı analizi gerçekleştirmek için birçok çözüm tekniği için ayrı ayrı yazılımlar hazırlanmıştır. Bu yazılımlarda kullanılan yapı statiği çözüm tekniklerinden bazıları , Matris-Deplasman Metodu, Stiffnes Metodu, Kuvvet Metodu, Entegre Edilmiş Kuvvet Metodu ve Karma Metottur.